26.04.2011 - Свій погляд: а як у сусідів?

  З ДОСВІДУ ОРГАНІЗАТОРІВ КРАЩИХ ЕТАПІВ ЧЕМПІОНАТУ ПОЛЬЩІ З РАЛІ


  Траси ралі «Ельмот» (за назвою стабільного спонсора – Свідніцького заводу автомобільного електрообладнання) завжди викликають у мене дуже теплі спогади: більше десяти разів з 1991 по 1997 р.р. ми з Яном Конєцкі з Катовіц, а потім з Борисом Донським та Василем Ростоцьким успішно фінішували тут на етапах Чемпіонатів Європи («Райд Польщі», «Ельмот», «Райд Зімови», «Райд Дольношльонскі» і ін.). Гірські, неймовірно покручені, довгі, із змінною якістю покриття і шириною спеціальні ділянки, які не дають права на помилку, обмаль часу на сервіс, довгі переїзди. З іншого боку – доброзичливі, віддані. кваліфіковані і дисципліновані уболівальники, які стоять уздовж всієї траси до проїзду останнього автомобіля і гаряче стимулюють усіх без винятку, гаряче аплодуючи ефектним проїздам своїх кумирів.

  Тоді, ще в роки зародження ФАУ, було чітко зрозуміло, як нам далеко до організації та проведення змагань такого рівня, і який  крок треба зробити назустріч європейським ралі. Пріоритетом, принаймні для себе, я поставив питання організації безпеки спортсменів, глядачів та обслуговуючого персоналу.

  З тих часів пройшло двадцять років, і ці роки для українського автомобільного спорту не минули марно – рівень наших змагань порівняно з далеким 1994-м роком, від якого йде відлік ралійних змагань в незалежній Україні, виріс на кілька порядків. Проте й сьогодні передовий досвід польських організаторів, які теж «не стояли на місці», дозволяє багато в чому повчитись.

  Мій цьогорічний візит в Свідніцу на запрошення організаторів 39 ралі «Ельмот - Краузе» - другого етапу чемпіонату і кубка РП з ралі 2011 року – та численних друзів (ще з далеких дев’яностих, а також нових), з якими ми постійно підтримуємо тісні контакти, носив характер стажування. Вважаю необхідним поділитись здобутою інформацією з Вами, а також висловити деякі думки стосовно подальшого удосконалення українських ралійних змагань.

  По-перше, наші регламентуючі документи мало чим поступаються європейським, а проблема наша – у відсутності достатньої кількості кваліфікованих фахівців даного профілю і невиконанні нами вимог створених нами-ж «правильних паперів».

  По-друге, ми відстаємо в оснащенні відповідною апаратурою (хронометраж, зв’язок, GPS-GSM-система слідкування за екіпажами на трасі, офісне обладнання штабу, центру керування ралі, секретаріату тощо). При цьому фахівців - комп’ютерщиків, програмістів та радіоінженерів в україні достатньо, доступна й апаратура, але її вартість – це бюджет кількох ралі.

  По-третє, ми не підтримуємо розвитку суддівських бригад в клубах (осередки ФАУ з найнятими працівниками  у цьому плані не витримали конкуренції з сильним і незалежними автомобільним клубам (КРАК «Славутич», ГАК, Одеський АК,  Херсонський АК та ін.), які могли б кооперуватись для спільного обслуговування різних змагань: у Свідніці «своїх» суддів була лише третина, інші на договірних умовах співпраці прибули з сусідніх автомобільних клубів. Виходячи із зарубіжного досвіду, наші сьогоднішні сподівання на спробу адміністративного створення єдиної бригади фахівців, які б організовували усі українські ралі статусу Чемпіонату, у перспективі не повинні виправдатись – лише здорова жорстка конкуренція між сильними місцевими організаторами може стати запорукою підвищення рівня ралійних змагань.

  По-четверте, жодні наші змагання з ралі не мають належним чином обладнаного центру керування ралі (ЦКР). В ЦКР у Свідніці окрім Директора ралі і керівника ЦКР працюють контролери – по одному на кожну СД дня, керівники приданих сил охорони правопорядку і безпеки дорожнього руху, а також головний лікар ралі і начальник дистанції. Радіозв’язок – окремі канали для кожної СД та окремий канал безпеки, на якому працюють всі автомобілі організатора, Директор     і начальники безпеки СД – власне цим каналом здійснюється керування змаганням. Поліція. санітарна і пожежна служби використовують власні канали радіозв’язку.


  Згадана вище система слідкування за екіпажами на трасі розроблена на замовлення PZMot (Польського Звйонзку Моторового - національної автомобільної федерації РП) на базі GPS- та GMS-технологій: невеликий автономний давач GPS-сигналів, встановлений на кожному спортивному автомобілі та на автомобілях безпеки організатора через аналог сотового телефону по мережі постійно передає у спеціально створений для цієї мети офіс обробки інформації GPS-координати цих автомобілів. Інформація, що поступає від автомобілів в офіс, обробляється в online-режимі, відповідним чином кодується, накладається на електронні карти траси ралі і через спеціально створений сервер викладається  в інтернеті на відповідному закритому сайті.

  Завдяки цьому Начальник безпеки ралі, який рухається попереду каналу і контролери в ЦКР через інтернет отримують картинку положення на трасах СД усіх потрібних автомобілів у вигляді кружечків з їх стартовими номерами (час затримки картинки на екранів від реального масштабу часу – біля чотирьох секунд, її оновлення – через кожні дві). Якщо автомобіль на трасі СД    зупиняється, кружечок з його стартовим номером автоматично починає блимати червоним кольором. Екіпаж, який зупинився на трасі СД і якму допомога не потрібна, може вручну відключити аварійний сигнал. Як тільки екіпаж виїде за межі СД на 50 м, аварійний сигнал при його зупинках не спрацьовуватиме. Дана система успішно «склала іспит» протягом 2009 – 2010 р. р. у Польщі,  вона визнана однією з кращих і працювала на етапах IRC в Чехії, Греції та в інших країнах.

  По-п’яте, поляки вже третій сезон активно використовують процедуру жовтого прапора, ефективно здійснюючи операції втручання та ефективну евакуацію потерпілих без небезпеки для екіпажів, що вирушили на трасу і пройшли наступний радіопост, де показаний жовтий прапор. Власні автомобілі першого втручання (так звані F.I.V.) і навчені екіпажі PZMot, які регулярно проходять навчання та атестацію, прекрасно справляються з покладеними на них обов’язками. До речі, після консультацій з польськими колегами, ми паралельно з ними розробляємо для екіпажів автомобілів безпеки організатора систему спрощених стенограм трас СД, які наперед укладають для них фахівці організатора. Такі стенограми дозволяють цим екіпажам впевненіше і без ризику проходити трасами СД, закриваючи і відкриваючи їх для стороннього руху, а також в найкоротший час прибути на місце аварії для надання потерпілим своєчасної допомоги.

  По-шосте, на часі Комітету ралі і ФАУ виокремити глобальні проблеми стосовно безпеки, які не під силу розв’язати окремим організаторам, і за прикладом наших сусідів, розпочати їх спільне вирішення (наприклад, розробити і виготовити єдиний хронометражний комплекс і систему слідкування за автомобілями, закупити засоби радіозв’язку, обладнання ЦКР тощо, з метою їх обов’язкового та спільного використання під керівництвом інструкторів ФАУ усіма вітчизняними організаторами на орендній основі).

  По-сьоме, цілком виправдано організувати постійно діючу централізовану систему підготовки фахівців з питань безпеки автомобільного спорту, їх стажування за кордоном. а також запрошувати на наші змагання фахівців-консультантів кращих польських клубів-організаторів ралі (попередні перемовини з цього приводу з ними уже проводились, їх принципова згода - отримана) з метою передачі передового досвіду. Це стане наступним кроком ралійної України в Європу, а закордонних екіпажів – на українські змагання. Треба зрозуміти психологію і ментальність європейців стосовно наших змагань і, з одного боку, постаратись хоч візуально усунути все, що їм у наших ралі видається недопустимим, а з іншого – дати їм «звикнути» до наших реалій, залучити їх у «наші ряди», запрошуючи Спортивними Комісарами. консультантами, радниками  тощо – тільки завдяки їх рекомендаціям (а на Заході на рекомендаціях тримається все) до нас поїдуть іноземні учасники. Якщо ми сьогодні не готові проплатити міжнародну гонку у ФІА та у ФАУ, профінансувати приїзд і перебування на наших ралі іноземних команд, підняти призовий фонд тощо, то кожен наш організатор може собі дозволити запросити закордонних фахівців – представників провідних клубів –організаторів для дружньої допомоги, надати їм можливість «з середини» пізнати красу і неповторність українських трас, традиційну гостинність населення, унікальну кухню, самобутню культуру і ауру. І якщо на практиці вдасться  продемонструвати їм наше бажання інтегруватись в європейський ралійний простір, показати їм наші «плюси» і разом почати усувати «мінуси», ці емісари після повернення додому стануть найпереконливішим фактором на користь візитів на українські змагання зарубіжних спортсменів.

  По-восьме (а може і по-перше), ми просто змушені повернутись навіть не обличчям, а душею до уболівальників, а почати цей процес з акредитованих журналістів. Як приклад, наведу роботу керівника прес-центру 39-го «Ельмоту – Краузе» п. Івони Петрили: в процесі спілкування з нею  журналісти вирішують усі свої проблеми, отримують практичну допомогу, а найголовніше – часточку її душі, стаючи соратниками. Підписання ж декларації-зобов’язання особистої безпеки не викликає у представників ЗМІ жодних негативних емоцій: ніхто не обмежує їх прав і свобод, а йдеться лише про безпечне виконання ними професійних обов’язків і завдань редакції. І справді – нікого в зелених жилетах у небезпечних зонах не зустрінеш, проте спеціальні «зелені» зони спеціально для ЗМІ облаштовані попереду глядацьких зон, яких більш ніж достатньо уздовж всієї траси. Глядачі на підходах до трас СД залишають свої авто на спеціально облаштованих стоянках, охоче купують не дорогі для Польщі але дуже красиві і пам’ятні бейджі – перепустки на СД (які одночасно є і страховими полісами від нещасних випадків) та організовано проходять до згаданих уже зон для огляду. І в Польщі, як і будь-де, зустрічаються хулігани, нетверезі та недисципліновані глядачі, проте загальна атмосфера дисципліни та порядку, чітка і делікатна робота волонтерів (яких тисячі!), поліції та працівників охоронних фірм дозволяють швидко навести порядок.

  Не хочеться у своїй статті переписувати дані з інформатора про всі позитиви організаторів ралі, які ми відвідали, але насправді їх набагато більше. Сміливі експерименти з облаштуванням на території спортивно-оздоровчого центру Свідніци ралійного містечка, проведенням урочистостей відкриття і закриття ралі на ратушній площі у центрі міста, нетрадиційний сервісний парк, широкий допуск «обілечених» уболівальників у цікаві зони ралі, розвинута інфраструктура і прекрасний та зовсім не дорогий для українця сервіс, розміщення на сайті ралі та SMS-розсилка online-результатів, незабутні емоції від філігранної техніки майстрів керма і старання молодих учасників Кубка (в сумі понад 150 екіпажів) та багато іншого, чого нам не вдалось побачити, викликає непереборне бажання щось таке організувати вдома і знову повернутися у це свято спорту наступного року ...

  Олег Рибак, Свідніца, РП

  © 2021. Олег Петрищев